sobota, 21 kwietnia 2012

Parki technologiczne i specjalne strefy ekonomiczne w Polsce - wpis gościnny


Impuls gospodarczy i innowacyjny może przychodzić ze specjalnych stref ekonomicznych, czy też z parków technologicznych. W naszym kraju nierównomierny rozwój spowodował, że w ostatnich latach powstała spora liczba zarówno parków technologicznych, jaki i specjalnych stref ekonomicznych. 

Zacznijmy od parków technologicznych. Park technologiczny (definicja z Ustawy z dnia 20 marca 2002 r. o finansowym wspieraniu inwestycji, Dz. U. z 2002 r. Nr 41, poz. 363, Dz. U. z 2002 r. Nr 141, poz. 1177 art. 2, p. 15, oraz Dz. U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1537 – to zespół wyodrębnionych nieruchomości wraz z infrastrukturą techniczną, utworzony w celu dokonywania przepływu wiedzy i technologii pomiędzy jednostkami naukowymi w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 oraz Dz. U. z 2005 r. Nr 85, poz. 727) a przedsiębiorcami, na którym oferowane są przedsiębiorcom, wykorzystującym nowoczesne technologie, usługi w zakresie doradztwa w tworzeniu i rozwoju przedsiębiorstw, transferu technologii oraz przekształcania wyników badań naukowych i prac rozwojowych w innowacje technologiczne, a także stwarzający tym przedsiębiorcom możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez korzystanie z nieruchomości i infrastruktury technicznej na zasadach umownych.

Poniższa ilustracja przedstawia ile w Polsce jest parków technologicznych i w jakich regionach. 

Ilustracja. Lokalizacja i liczba parków technologicznych w Polsce. 

Źródło: Korzyści  z komplementarności i współpracy: Analiza specjalnych stref ekonomicznych oraz parków. Przemysłowych i technologicznych w Polsce Raport. s. 6 
Innym podmiotem, który ma kreować innowacyjność i wzrost gospodarczy są specjalne strefy ekonomiczne. Specjalna strefa ekonomiczna to  wydzielona część terytorium kraju, w której działalność gospodarcza może być prowadzona na preferencyjnych warunkach. Zobaczmy ile jest ich w Polsce i w jakich regionach? 

Ilustracja. Lokalizacja i liczba specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. 

Źródło: Korzyści  z komplementarności i współpracy: Analiza specjalnych stref ekonomicznych oraz parków. Przemysłowych i technologicznych w Polsce Raport. s. 7

Dzięki jednym i drugim podmiotom Polska może stać się krajem bardziej innowacyjnym i z jeszcze większym wzrostem gospodarczym. Jednak czy to działa? Jaka jest rola ww. podmiotów w tych procesach? O tym w kolejnych artykułach mojego autorstwa. 

Tomasz Jędrzejczak
Chcesz wiedzieć więcej na ten temat, napisz do autora:
t.jedrzejczak@onlymarketing.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz